Kıbrıs’ta ev alma şartları ve gerekli prosedürler zorlayıcı değil. Birikiminizi değerli bir yatırıma dönüştürmek istiyorsanız, Kıbrıs’ta ev alımı tercih edebileceğiniz en iyi alternatiflerden biri.

İşte, yavru vatan Kıbrıs’ta ev alımına dair bilmeniz gereken her şey… 

İçindekiler:

Kıbrıs’ta Ev Almanın Avantajları

 • Tatil beldeleri, tarihi zenginlikleri, doğası ve eğlence olanaklarıyla Kıbrıs, turist sayısını günden güne artırıyor. Zengin otel seçenekleri, meşhur plajları, yılın neredeyse tamamında güneşli olan havası da Kıbrıs’ı ayrıcalıklı kılıyor.
 • Altyapı yatırımlarıyla her gün değerlenen Kıbrıs, açılan yeni okullarla öğrencileri de kendine çekiyor.
 • Türkiye’ye çok yakın olması, yüksek hayat standartları, avantajlı fiyatlar Kıbrıs’ı yaşamak ve yatırım yapmak için ideal bir bölge hâline getiriyor.
 • Uyum sağlamanın kolay olduğu ülkelerin başında gelen Kıbrıs, huzurlu ve istikrarlı bir hayat kurmak isteyenlerin ilk tercihlerinden.
 • Akdeniz’deki en ucuz ada olarak tanımlayabileceğimiz Kıbrıs, altın vize almak için yeterli bütçesi olmayanlar için de iyi bir alternatif.
 • Öte yandan Kıbrıs’ta profesyonel İngilizce eğitimi veren okulların çok olması da burayı öğrenciler için eşsiz bir fırsata dönüştürüyor.
 • Tüm bunlar, Kıbrıs’ta ev almayı veya kiralamayı düşünenler için çok mantıklı gerekçeler. Öte yandan Kıbrıs, gayrimenkullerin sürekli değer kazandığı bir yer olduğu için yatırımcıların da ilgi odağından çıkmıyor.

Peki Kıbrıs’ta nasıl ev alınır? Bunun için hangi koşulları yerine getirmek gerekiyor?

Kıbrıs’ta Ev Alma Şartları

 1.  Her şeyden önce, KKTC ülkemizden bağımsız bir devlettir. Bu nedenle Kıbrıslı olmayanlar yabancı statüsündedir. Onlar, ülkede yalnızca bir gayrimenkul alma hakkına sahiptir.
 2. Ailedeki her birey, kendi üzerine bir taşınmaz alabilir. Örneğin evli bir çiftten ikisi de gayrimenkul alabilir. Taraflardan birinin daire veya arazi alması, eşinin hakkını ortadan kaldırmaz.
 3. Eğer Kıbrıs'ta yatırım yapmak için veya başka bir amaçla kendi adınıza birden fazla gayrimenkul satın almak istiyorsanız, uluslararası sermayeli bir şirkete sahip olmalısınız. Şirketinizin üzerine istediğiniz kadar gayrimenkul almanız mümkündür.

Kıbrıs’ta Ev Alma Süreci Nasıl İşler?

 • Kıbrıs’ta ev alımı için öncelikle satış sözleşmesi düzenlenir.
 • Daha sonra damga verginizi yatırırsınız. (Bunu maliyeye ödersiniz.)
 • Ardından satış sözleşmesinin 21 gün içinde tapu kaydına işlenmesi gerekir.
 • Bakanlar Kurulu’ndan alım onayı geldiği zaman tapu devri kesinleşmiş olur.
 • %3 oranında tapu harcı muafiyetinden –bir defaya mahsus olmak üzere- yararlanabilirsiniz. Tek bir mülkü birden fazla kez sınırsız sayıda al-sat yapabilirsiniz. İkinci satışta %6’lık tapu harç masrafı çıkacaktır.
 • Kıbrıs vatandaşı değilseniz, inceleme ve onay süreci 12 ay kadar sürebilir. Türkiye vatandaşları için bu süre 30-60 gün arasıdır. Vergi tahsilatı, Bakanlar Kurulu’ndan onay verilince gerçekleştirilir.

Kıbrıs’ta Emlak Vergisi Ne Kadar?

 1. Burada aldığınız evin kira gelirinden stopaj ödemek durumundasınız. Bunun miktarı %10 olarak belirlenmiştir. Gayrimenkul için, ayrı bir gelir vergisi yoktur.
 2. Türkiye ile Kuzey Kıbrıs arasında Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması uygulanır. Bundan dolayı Kıbrıs’ta elde ettiğiniz gelir nedeniyle, Türkiye’de de ayrıca bir vergi ödemeniz gerekmez.
 3. Sahip olduğunuz mülkü satmak istediğinizde işlem, Belediye Rayiç Bedel üzerinden yapılır. Oluşan kâr bu tutarın üzerinde çıksa bile, ödeyeceğiniz stopaj yine %10 oranındadır. Ekstra gelir vergisiyle yükümlü tutulmazsınız.
 4. Yıllık emlak vergisi müstakil ev için 200, daireler için 100 liradır.

Kıbrıs Tapu Çeşitleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde tapu, ‘koçan’ olarak adlandırılır. Kıbrıs’ta ev alırken tapu çeşidi büyük önem taşır. Üç farklı tapu vardır:

Tahsis Tapu 

KKTC tarafından tahsis edilmiş yerlere verilir. Alan kişinin o yeri kullanma hakkı vardır. Bankalar, bu tür tapular için konut kredisi kullanılmasına izin vermez.

Eşdeğer Tapu 

İTEM Yasası çerçevesinde verilmiş olan tapulardır. Terk ettiği ayrimenkulü KKTC mülkiyetine devretmiş olanlara Kuzeyde ona eşdeğer bir mülk verilmiştir. Hem Kıbrıs hem de Türk bankaları bu tapulara %75’e kadar kredi verir.

Türk Tapu 

1974 yılından önce İngilizlere ve Türklere ait olan yerlerin tapuları ‘Türk tapu’ olarak adlandırılır.

Kıbrıs’ta Oturum İzni Alma

Tapu devrinin ardından oturum izni alabilirsiniz. Bu izin, 1 yıl süreyle geçerli olur. Bunu her sene yenilemeniz gerekecektir. 3. Yılınızı doldurduktan sonra Kıbrıs’ta süresiz oturma izni için başvurabilirsiniz.

65 yaş üzerindeyseniz, tapu devrinin hemen ardından süresiz oturma izni alabilirsiniz. Emekli olduktan sonra hayatınızı burada geçirmek istiyorsanız, önünüzde hiçbir mânî yok!

Türk vatandaşlığından KKTC vatandaşlığına geçmek istiyorsanız oturma ve çalışma izniyle 11 yıl boyunca Kıbrıs’ta yaşamanız lâzımdır.

Kıbrıs’ta Ev Almak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Satın alacağınız konut eğer yeni inşa edilmiş bir emlak projesinde yer alıyorsa, inşaat ve satış işlemlerini gerçekleştiren firmanın yerel olup olmadığına bakın. Şirketin yerel olmasını tercih edin. Çünkü bu firmalar Kıbrıs’ta yıllardır emlak projeleri yaptığı için daha güvenilirdir.
 • Satış sözleşmesinin resmi geçerliliğe sahip olması için tapu devri sırasında karşılaşabileceğiniz durumlar ve pul ücreti hakkında bilgi edinin.
 • Yatırım amacıyla Kıbrıs satılık ev arıyorsanız, kira gelirinin yüksek olduğu bölgelere yönelin.
 • İlanları incelerken tapu tiplerini dikkate alın.
 • Kıbrıs’ın emlak konusunda en fazla ön plana çıkan şehirleri; İskele, Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne. Dolayısıyla bu şehirlere öncelik vermeyi düşünebilirsiniz. Fakat turistik bölgelerde fiyatların daha yüksek olabileceğini aklınızda bulundurun.
 • Alacağınız gayrimenkulün üzerinde satışa engel teşkil edecek bir durum (örneğin ipotek) bulunmamalıdır.
 • Yatırım yapacağınız binanın yapı kullanma izni ve yapı ruhsatı var mı? Bunu öğrenin. Mevzuata uygun biçimde inşa edilmemiş konutların ve iki veya daha fazla ortaklı tapuların size sorun yaşatması muhtemel.
 • Alacağınız evin içerisinde kiracı bulunuyorsa ve kira sözleşmesi bitmediyse sözleşmeyi ayrıntılı bir şekilde gözden geçirin. Aylık kira bedelini mutlaka kontrol edin.
 • Ev satın alma sürecinde bölgenin ulaşım olanaklarını, diğer imkânlarını detaylıca öğrenin. Gerekiyorsa bölgeyi gezerek keşfetmeye çalışabilir, böylelikle gözleme dayalı ve kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kıbrıs’tan Ev Alınır mı?

Sınırlı Türk tapu seçenekleri, eskiye kıyasla daha gösterişli ve kaliteli inşaatların yapılması Kıbrıs’ta gayrimenkul alımlarını artırıyor.

Güvenli olması, sıcak iklimi, sosyal hayatın ucuz oluşu, suç oranının düşüklüğü gibi nedenler Kıbrıs’ın cazibesine cazibe katıyor. Türkiye’den göç etmek isteyenlerin ilk adresleri arasında bulunan Kıbrıs, huzurlu bir hayata açılan kapı olarak görülüyor. Kıbrıs ev fiyatları ve kiralar, İngiliz Sterlini üzerinden belirlendiği için bu durum, yatırımcıları kur riskine karşı koruyor.

Satın alınan dairelerin ve diğer konutların amortisman süresi 8-15 yıl arasında gerçekleşiyor. Pek çok ülkedeki büyük şehirlerle mukayese edildiğinde, Kıbrıs’ın bu açıdan son derece avantajlı olduğu görülüyor. Ayrıca Kıbrıs’ta yeni üniversitelerin devreye girmesi; öğrencilerin ev kiralama, burada görev yapacak akademik personelin ev satın alma talebini artıracak gibi duruyor. Bu ise, adada kiraların ve gayrimenkul fiyatlarının yükseleceğine işaret ediyor.

Öte yandan turizm yatırımlarının artış göstermesi de gayrimenkul sektörünü büyük oranda etkileyecek bir faktör. Piyasaları yukarıya taşıyacak olan bu durum, şüphesiz Kıbrıs ev fiyatları konusunda da etkili olacak.

Bu bilgilerden anlaşıldığı üzere, Kıbrıs’ta ev almak hem buraya yerleşmek hem de sadece yatırım yapmak isteyenler için oldukça avantajlı. Bu husustaki diğer yazılarımızı okumak isterseniz blog sayfamızdaki diğer içeriklerimize bakmayı unutmayın.