Kıbrıs’ta ev almak mantıklı mı? Diye merak edenler için hemen söyleyelim: Konut fiyatları uygun, sağladığı getiri de yüksek olduğu için Kıbrıs’ta ev alımı şüphesiz ki değerli bir yatırım. Akdeniz’in en popüler destinasyonlarından biri olan Kıbrıs, tatilcilerin ilgi odağından hiç çıkmıyor. Özellikle Girne ve Lefkoşa, en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor. Yaz mevsiminde gerek yerli, gerek yabancı turistlerin ilk duraklarından biri olan Kıbrıs, ada atmosferine ve doğasına özlem duyanlar için biçilmiş kaftan.

Sosyoekonomik bakımdan genç bir nüfusu bulunan Kıbrıs, emlak piyasasındaki gelişmelere paralel olarak yatırımcılara cazip fırsatlar sunuyor. Geçtiğimiz 3 yıldan beri konut projeleri her zamankinden daha fazla ilgi görmeyi sürdürürken, Kıbrıs’ta ev almanın avantajları da pek çok kişi için merak konusu olmaya devam ediyor.

İçindekiler

Kıbrıs’ta Ev Almak Neden Avantajlı?

Muhteşem plajları ve sessiz-sakin doğası ile dikkat çeken Kıbrıs, gayrimenkul yatırımlarıyla da isminden söz ettiriyor. Bilhassa Girne, inşaat ve proje için Kıbrıs'ta en uygun bölgeler arasında öne çıkıyor. İmar yasasında meydana gelen değişiklik ile birlikte Girne’deki emlak projelerinin artış gösterdiği biliniyor.

KKTC‘deki ev fiyatlarının ekonomik olması yatırımcılar için büyük bir fırsat doğuruyor. Her ihtiyaca yönelik ev bulmanın mümkün olduğu KKTC, mütevazi bir yaşam tarzını benimseyenlere de, lüks arayanlara da hitap ediyor.

Genellikle 1+1, 2+1, 3+1 olarak inşa edilmiş daireler yoğunlukta iken, gösterişli villalar da Kıbrıs’ın gayrimenkul alternatifleri içinde kendine yer buluyor.

Kıbrıs’ta ev fiyatları villa için söz konusu olduğunda, bunlar 600 – 800 bin TL’den başlıyor. Villaların denize yakın olması mâliyetini de artırıyor.

Kıbrıs’ta kiralık ev fiyatları ise 1.800 TL’den başlayarak 6 bin TL’yi bulabiliyor.

Türk Vatandaşlar için Kıbrıs’ta Ev Almak Daha Kolay

Kıbrıs’ta konut sahibi olan Türkiye vatandaşları, bir yıllık oturma izni alabiliyor. Çıkarılan bu izni her yıl yenilemek gerekiyor. Fakat emeklilerden oturma izni talep edilmiyor. Bu da onlar için önemli bir kolaylık anlamına geliyor.

Bu arada hatırlatmak isteriz ki; TC vatandaşının KKTC’de sadece bir taşınmaz satın alma hakkı bulunuyor. Birden fazla gayrimenkul satın alabilmek için Kıbrıs’ta şirket kurulması isteniyor.

Kıbrıs Girne’de Ev Almak Mantıklı mı?

Kıbrıs’ın en kalabalık bölgelerinden biri olan Girne, iklim şartları ve turizm olanakları nedeniyle her geçen gün daha fazla turist çekiyor. Emlak piyasasının her dönem canlılığını koruduğu bu yer, yatırım için öncelikli bölge durumunda. Yeni altyapı yatırımlarıyla giderek daha da önemli hâle gelen Girne, Kıbrıs’ın en fazla otele sahip bölgesi olarak biliniyor.

Öğrenci kesimin yoğun olduğu Girne, Kıbrıs’a tatil yapmaya gelenlerin de ilgi odağı. Hâl böyle iken, Girne’de ev almanın avantajlı olduğu âşikâr.

Kıbrıs Alsancak’ta Ev Almak Mantıklı mı?

Girne’nin incisi olarak nitelendirebileceğimiz Alsancak, Kıbrıs’ta ev almayı veya kiralamayı düşünenler için en ideal yerlerden. Birçok inşaat projesinin peş peşe faaliyete geçirildiği bu bölge, Rekreasyon Uygulama Ödülü de kazanmıştır.

Girne ilçesinin yaklaşık 10 kilometre batısında yer alan Alsancak kasabası, Karaoğlanoğlu ile Lapta arasındadır. Turistik ve tarihi yerleriyle gezginleri kendine çeken bu sevimli kasaba, özellikle yaz aylarında dolup taşıyor. Kıbrıs’ın en gözde yerlerinden biri olarak görülen Alsancak’ta ev almak, uzun vadede çok kârlı bir yatırım olabilir.

Şehir kalabalığından uzak, Kıbrıs’ın diğer bölgelerine göre daha izole bir yer olduğu için burada ev satın almak veya kiralamak isteyenler çok oluyor. Üç kelimeyle anlatacak olsak; ‘turizm, deniz ve gelişim’ diye özetleyebileceğimiz bu ilçe, Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımı yapmak için bulunmaz bir fırsat.

Kıbrıs’ta Ev Alınır mı?

Her gününüzü tatil havasında geçirme imkânı sunan Kuzey Kıbrıs, emlak yatırımı alanında da büyük avantajlar sağlıyor. Öğrenci nüfusunu ve turist sayısını her geçen gün artıran Kıbrıs, her şeyden önce bunu sahip olduğu kültürel ve tarihi mirasa, eşsiz doğal güzelliklere borçlu. Emlak pazarının en hareketli olduğu yerlerden biri olan Kıbrıs, Avrupa standartlarına uygun eğitim veren üniversiteleriyle de rağbet görüyor.

Öte yandan Kıbrıs, suç oranı en düşük ülkeler arasında yer alıyor. Huzurlu ve konforlu bir hayat sürme olanağı tanıyan Kıbrıs, yaşam pahalılığı olmadığı için yurt dışına yerleşmek isteyenlerin ilk adreslerinden.

Bütçe Dostu Fiyatlar

Diğer Akdeniz ve Avrupa ülkelerine göre, Kıbrıs’tan ev almak daha az bütçe gerektiriyor. Farklı bir ülkedeki 1 ev fiyatı, Kıbrıs’taki 2 ev fiyatına denk olabiliyor.

Diğer taraftan, projenin lansman aşamasında fiyatlar daha ucuz olabiliyor. Denize yakın en güzel ve en düşük mâliyetli ev seçeneklerini bünyesinde barındıran Kıbrıs, bu özelliğiyle yatırımcıları cezbediyor.

Döviz Cinsinden Gelir Elde Etme İmkânı

Kıbrıs’ta ev almanın avantajları içerisindeki bir diğer husus, emlak kiralama ve alım-satım işlemlerinin döviz ile gerçekleştirilmesi. TL yerine genelde İngiliz Sterlini kullanılarak gerçekleştirilen fiyatlandırmalar, yatırımları enflasyon riskine karşı koruyor. Risksiz bir yatırım yapmak istiyorsanız, Kıbrıs’ta ev almak mantıklı mı? Sorusunu sizin için ‘evet’ diye yanıtlayabiliriz.

Yüksek Getiri Garantisi

Geniş bir perspektiften bakıldığında, Kıbrıs’tan yatırım amaçlı ev almanın ilerleyen süreçte fazlasıyla kazandıracağını söylemek mümkün. Çünkü turizm kapasitesinin önümüzdeki yıllarda artış göstereceği öngörülüyor. Ayrıca yeni üniversite projelerinin hayata geçirilmesi planlanıyor ve bu, Kıbrıs’ta kiralık eve ihtiyaç duyacak nüfusun yoğunlaşacağına işaret ediyor.

Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve benzeri şehirler Kıbrıs’ta en çok öğrenci barındıran yerler olarak ön planda. Turist bakımından da zengin olan bu şehirler, Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımı için en uygun yerler.

Kısa Emlak Amortisman Süresi

Gayrimenkule verdiğiniz parayı, aldığınız kira ile ne kadar zamanda çıkarabilirsiniz? İşte bu sorunun cevabı 'amortisman süresi' kavramıyla ifade ediliyor. Kıbrıs’tan ev alınır mı? Diye araştırma yaparken bunu göz önünde bulundurmanız önem taşıyor.

Birçok ülkede bu süre ortalama 17-25 yıl arası değişiyor. Hatta mbazen, etropol bir şehirde satın alınan denize sıfır bir evin amortisman süresi 50 yılı bulabiliyor. Kıbrıs’ta ise, gayrimenkul için ödediğiniz parayı yalnızca kira getirisiyle 8-12 yılda geri kazanabiliyorsunuz. Üstelik emlak değerinin sürekli artması, bu süreyi daha da azaltabiliyor.

Özetle, Kıbrıs’ta ev almak mantıklı mı? Diye düşünenlerin tereddüt etmesine gerek yok! İster yatırım, ister yaşam amacıyla Kıbrıs’ta ev almanın avantajları son derece fazla. İmkânı olanların fırsatları değerlendirmek için elini çabuk tutması tavsiye edilir. Tabii ki bunu yaparken yerel emlak piyasasının güncel dinamiklerine hâkim ve Kıbrıs’ı çok iyi bilen biriyle çalışmanız önemlidir.