Tatil yapmak sizi ne kadar iyi hissettiriyor? Peki, tatil gibi bir hayat yaşamanın ilk adımını atmak, kulağa nasıl geliyor? Dünya’nın nadide “ada ülkelerinden” biri olan Kıbrıs’ta ev sahibi olarak bu hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Köklü bir tarihin günümüze yansımaları ve kültürel hayata entegresini bizzat deneyimleme fırsatı yakalamanız mümkün. Tüm bunlarla birlikte eğlence mekânları ve zengin otel popülasyonu ile Kıbrıs, dünya çapından milyonlarca turistin bir numaralı tercihi olmaktadır.

İçindekiler:

Durum böyle olunca, hem yabancı kişilerin yaşamak istediği, hem de yatırımcıları Kıbrıs’ta ev satın almaya teşvik eden bir ülke konumundadır. Öte yandan gayrimenkul alanında yapılan projeler, özellikle son yıllarda emlak sektörüne büyük bir ivme kazandırmıştır. Tüm bu sebepler ile birlikte tercih edilebilirlik ve ev satın alma hususlarında da büyük bir talep grafiği oluşmuştur. Peki, Kıbrıs’ta ev sahibi nasıl olunur? Ev almak için şartlar nelerdir ve bu gayrimenkul fiyatları hangi band aralığındadır? Tüm bu soruların yanıtını içeriğimizde keşfedebileceksiniz.

Kıbrıs’ta Ev Sahibi Olmak

Yavru Vatan denilince aklınıza gelen kentler hangileri? Yanıtınızın fark etmeksizin gerek yatırımcıların dikkatini çekme hususunda gerekse de şehrin potansiyeli konusunda başlıca 3 kent öne çıkmaktadır. Bunlar;

  • Lefkoşa,
  • Girne,
  • Gazimağusa.

Olmakla birlikte ev satın almak için de tercih edilebilirlikleri yüksektir. Ancak bilinmesi gereken çok önemli bir husus vardır. Eğer KKTC vatandaşı iseniz, satın alabileceğiniz gayrimenkul sayısında herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. Keza uluslararası sermayeli bir şirketiniz de var ise yasalar açısından herhangi bir sınırlama getirilmemektedir. Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı dahi olsanız “yabancı yatırımcı” konumunda olursunuz. Fakat bu durum Kıbrıs’ta ev sahibi olmak için sorun teşkil etmez. Hatta yasalar gereği başka bir perspektiften olayı incelemek gerekirse; bir aile içerisinden farklı bireyler de 1 adet olmak üzere ev satın alabilir. Üstelik gayrimenkul satın almanız için herhangi bir ön koşul da gerekmiyor! Bu da doğal olarak Kıbrıs’ın yatırım cazibesini arttırmaktadır.

Peki, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ev aldınız ve sonrasında burada ikamet etmeye karar verdiniz. Böyle bir durum gerçekleştiğinde sizi neler bekliyor? Öncelikle bilmelisiniz ki, KKTC, turizme çok büyük bir önem vermektedir. Ülkeye gelen yabancı sermaye, bu anlamda büyük bir önem arz ediyor. Dolayısıyla kanunlar çerçevesinde yatırımcılara özel ayrıcalıklar tanınmaktadır.

Öyle ki, buradan bir ev satın aldığınızda aynı zamanda 1 yıllık oturma izni sahibi de oluyorsunuz. Öte yandan süresiz ikamet izni almanız da mümkün. Eğer gelecek planlarınızı tamamen Kıbrıs üzerine kuruyorsanız ve burada yaşamak istiyorsanız bu sizler için elzem bir gereklilik olacaktır. Ancak böyle bir alt yapının oluşması için 3 yıllık bir süre zarfını doldurmanız gerekiyor. Ayrıca bunun gerçekleşmesi için 3 sene boyunca her yıl, tapu devrinizle birlikte oturma izninizi yenilemesiniz. Aksi takdirde maalesef ki ikamet izni için şartları sağlayamamış oluyorsunuz. 3 yılı tamamladıktan sonra süresiz ikamet izni için başvuruda bulunabilirsiniz. Hatta 65 yaş üzerinde emekli bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı iseniz, KKTC’den ev aldığınızda süresiz oturum iznini de temin etmiş oluyorsunuz.

Kıbrıs’ta Ev Fiyatları

Eğer daha öncesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret ettiyseniz, kuvvetle muhtemel aklınızda buna istinaden fikirler oluşmuştur. Ancak henüz tam anlamıyla bilgi sahibi değil ve araştırma içerisindeyseniz, zihninizde bir algoritma oluşturmanız adına yardımcı olacağız. Yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen kentlerinin özelliklerinden ve gayrimenkul piyasasından biraz daha bahsedelim.

Lefkoşa’da Ev Almak

KKTC’nin başkenti ve nüfus olarak en kalabalık şehridir. Bunlara bağlı olarak kültürel etkinlikler ve sosyal faaliyetler Lefkoşa’da hat safhadadır. Antik çağlardan beri hükümdarların ve soyluların üs merkezi olarak ilan ettiği tarihi bir şehirdir. Aynı zamanda Güney Kıbrıs olarak bilinen Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin başkentidir. Bu özelliği ile de dünya üzerinde 2 ülkenin başkenti olan tek şehirdir. Gerek turizm potansiyeli gerekse de kentin stratejik önemi bakımından hem yerli hem de yabancı yatırımcının odağını üstüne çekmektedir.

Hal böyle olunca da ev fiyatlarının belirlenmesinde baz alınan metrekare fiyatı, diğer bölgelere nazaran biraz daha fazladır. Öyle ki, Lefkoşa’dan bir ev satın almak istediğinizde metrekare fiyatı 1500-1600 Sterlin olarak değerlendirilmektedir. Bu fiyat bandı, merkezi konumlar için geçerlidir. 100 metrekarelik bir ev almayı düşünürseniz, bunun size maliyeti 150.000-160.000 Sterlin civarında olacaktır.

Girne’de Ev Almak

Bir liman kenti olan Girne, yaşayan bir tarih şehri olarak da nitelendirilebilir. Bu anlamda Girne Kalesi, Ağa Cafer Paşa Camii, Archangelos Michael Kilisesi gibi tarihi yer ve eserleri barındırmaktadır. Tabii bu çok yönlülüğü, şehrin kültürüne de yansımıştır.

Yatırımcılar için Girne’de ev satın almak, büyük bir avantajdır. Peki, fiyatlar sizin bütçenize uygun mu? Lefkoşa’ya oranla bu konuda daha az bir bütçeyle ev sahibi olmanız mümkün. Girne’nin merkezi konumlarında evlerin metrekare fiyatları ortalama; 800-900 Sterlin bandındadır. Yine 100 metrekarelik bir ev alacağınızı varsayarsak, 80.000 ila 90.000 Sterline Kıbrıs’ta ev sahibi olabilirsiniz.

Gazimağusa’da Ev Almak

Tıpkı Girne gibi Gazimağusa’da bir liman kentidir. Hatta Akdeniz’in potansiyel anlamında en güçlü liman kentlerinden biridir. Ülkemizden binlerce öğrencinin eğitim gördüğü Doğu Akdeniz Üniversitesi de bu şehirdedir. Turizm, kültürel, tarih, eğitim ve daha birçok kıymetli olguyu barındıran Gazimağusa’da ev almak, her yatırımcıyı cezbettiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları olarak bizlerin de dikkatini çekmektedir.

Gazimağusa’da ev fiyatları, metrekare bazında ortalama olarak 600-700 Sterlin civarındadır. 100 metrekarelik bir ev satın alacağınızda ise 60.000 ila 70.000 Sterlin aralığında bütçe ile bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kıbrıs’ta Güvenilir Ev Almak

Bir ev satın almaya karar verdiniz. Ancak aklınızda güven açısından bazı soru işaretleri bulunuyor. Bunun için öncelikle sürecin nasıl işlediğine dair bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu anlamda biz Kaynarca Construction olarak sizlerin yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.  Öte yandan KKTC’de ev alanların 3 farklı tapu türü bulunmaktadır. Bunlar;

  • Tahsis Tapu,
  • Eşdeğer Tapu(İTEM),
  • Türk Tapu

Şeklindedir. Tahsis tapu, adından da fikir edinilebileceği üzere KKTC’nin özgülediği yerler için verilen tapulardır. Ancak bu tapu türünde bankalar, konut kredisi vermemektedir. En kıymetli ve dayanak noktası en sağlam tapu türü ise, Türk Tapu’dur. 1974 senesinden evvel Türk ve İngilizlerin sahip olduğu gayrimenkul ve yerler Türk Tapu kategorisinde yer almaktadır. 

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'nde ev sahibi olmak konusunda daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.